5. února 2010

Trendy 2010: Globální zápecníci

Po pár plzničkách U pětníka jsme posledně s kamarádem vedli truchlivé řeči o tom, že dřív bývalo líp. Známe se prakticky od porodnice a bylo období, kdy jsme se u piva vídali obden. Ono je jednoduché skočit na jedno, když bydlíte za rohem, ale o dost těžší, když to k sobě máte desítky kilometrů. Nejsnazší způsob, jak se potkávat častěji než jednou za uherský rok, je v dnešní době nějaký společný byznys.

Pokud jste hráli The Sims, tak víte, jak přátelství funguje - musíte s panďulákem za jiným panďulákem, najít společná témata a toto opakovat do zblbnutí, i když už je vztah navázán.

Přes všechny řečičky o blízkosti duše v důsledku o jakémkoli vztahu rozhoduje blízkost geografická. Nemůžete mít gang zároveň na pravém i levém břehu Vltavy. 

A nic na tom nezmění ani všechny ty blýskavé nové technologie. Pokec na Skypu je lepší než esemeska, ale není to totéž jako sedět u jednoho stolu (což nejspíš potvrdí každý, kdo je nucen v rámci efektivity schůzovat pomocí videokonferencí).

Prostě čím šířeji se naše vědomí rozprostírá po celé planetě, tím hlouběji potřebuje být naše nevědomí ukotveno v bezpečí hyperlokality.

Naše dojetí nad osudy země, kterou známe pouze z televizních zpráv je upřímné podobným způsobem, jako když roníme slzičku na konci hollywoodského bijáku. Ale neuklizený sníh na chodníku před domem nás naštve opravdově.

Podobně fungují mezilidské vztahy.

Facebook není příliš dobrý v utužování reálných přátelství, zato exceluje při udržování "slabých vazeb", tj. velmi zjednodušeně povrchní známosti. Může za to kromě jiného i technologie, která filtruje informace jiným způsobem než to děláme v reálu (mám na mysli konstrukci feedu od "přátel" směrem k nám). 

To ovšem dělá z internetových sociálních sítí ideální platformu pro hyperlokální aktivity. Facebook už dávno přesáhl kritickou mez a díky počtu uživatelů má potenciál silného lokálního média. Jako pravověrný Bubenečák tam mám místní informace na dosah ruky - jak ze skupiny, tak z radniční stránky. Kam se hrabe jakákoli tiskovina. A to se bavíme jen o elementární funkčnosti. V blízké budoucnosti zde určitě budeme organizovat skupiny odporu i poznávat své sousedy.

Nakonec jistě vzniknou i mnohá přátelství u nevirtuálního piva.

Žádné komentáře: