28. dubna 2009

Krize v Hobitíně

Dle mého skromného názoru jsou Češi hobiti: žijí v ošklivých norách, kouří tabáček , pijí pivíčko a příliš se nestarají o to, co se děje za hranicemi jejich zemičky. Jenže špatné zprávy dorazily nakonec i sem, pane Holbytlo.

Klasická média, která od začátku krizí strašila, mohou mít radost ze svého sebenaplňujícího se proroctví – jejich propady údajně dosahují až 40 % a slevy na reklamu jsou až 90%. A tak prý upírají své naděje k internetu. To je dost odvážná strategie pro zemi, která zaujímá jednu z posledních příček v procentu domácností připojených k internetu (hůře je na tom jen Kypr, Řecko, Rumunsko a Bulharsko).

Své o tom vědí v reklamních agenturách, které podle iHned vyloženě bojují o přežití. My poradci jsme na tom naopak podle médií dobře. To nemohu potvrdit ani vyvrátit, ale faktem je, že se mi stýská po mé zlaté kreditní kartě. Každopádně vtipné reklamy vznikají i nadále. Nejspíš ze sebe kreativci to nejlepší vydávají pod tlakem, podobni olivám.

Těžkou zkouškou prochází i automobilový průmysl toužící v Evropě po šrotovném stejně jako zpitý flamendr nad ránem po lajně kokainu, která by ho ještě chvíli udržela na nohou. Marná jsou varování před kocovinou. Nebuďme na vlády naštvaní – hrají vabank, stejně jako mnoho firem, a doufají, že krize odezní dříve, než se poptávka vyluxuje do posledního autíčka. V Německu se zatím nebojí, protože vyrábějí malá a úsporná auta (až drobné výjimky).

To ve Velké Británii na to jdou jinak. Aston Martin hodlá uvést na trh One-77, káru za bratru pětatřicet mega. Unese image značky Aston Martin cenu z nebeských výšin? Těžko říci.

Taková Honda se naopak drží pěkně při zemi a na všech čtyřech – uvedla na trh „dog friendly“ automobil.

A pak že krize není k ničemu dobrá. Kdy to auto dorazí do Hobitína? Čekají tady na něj miliardy.

Žádné komentáře: